phcom - business development
   Luister naar onze podcast
login

Please register

Remember me
Forgot password?
Learning blog
Yasmina Kabdani

Waarom hebben zoveel kmo’s moeite om te groeien, terwijl ze alles in huis hebben om te slagen?

Van Yasmina Kabdani, het 25.03.2026
Waarom hebben zoveel kmo’s moeite om te groeien, terwijl ze alles in huis hebben om te slagen?
Wanneer we het over groei hebben, gaan we er vaak van uit dat het om een logisch vervolg gaat. Een onderneming ontwikkelt een goed aanbod, werkt serieus, stelt haar klanten tevreden, verfijnt haar expertise… en groeit uiteindelijk vanzelf. Het is een geruststellende, bijna vanzelfsprekende visie. Toch verlopen de dingen in de realiteit van kmo’s zelden op zo’n lineaire manier.
 
Wat we op het terrein zien, is dat veel bedrijven alles in huis hebben om te slagen, maar er niet in slagen hun waarde duurzaam om te zetten in commerciële ontwikkeling. Niet omdat hun markt slecht is. Niet omdat hun aanbod zwak is. En al helemaal niet omdat ze motivatie missen. Het echte probleem is vaak veel eenvoudiger, en tegelijk veel dieper: ze worden volledig opgeslorpt door hun dagelijkse werking.
 
Een KMO leeft in het concrete. Ze moet vooruitgaan, leveren, antwoorden, dringendheden beheren, kwaliteit bewaken, teams aansturen en onvoorziene situaties opvangen. In die context komt alles wat met commerciële ontwikkeling te maken heeft heel snel op de tweede plaats. Er wordt aan prospectie gedaan wanneer er tijd is. Er wordt opnieuw opgevolgd wanneer de operationele druk afneemt. De pipeline wordt weer gestructureerd zodra de resultaten vertragen. Met andere woorden: groei wordt afhankelijk van de beschikbare tijd, in plaats van te steunen op een echt doordachte aanpak.
 
Daar ontstaat een kwetsbaarheid die veel kmo’s kennen zonder die altijd te benoemen. Ze kunnen uitblinken in hun vak en toch kwetsbaar blijven in hun ontwikkeling. Ze kunnen echte waarde hebben op de markt en toch schoksgewijs functioneren, met erg drukke periodes gevolgd door onzekerdere dalmomenten. Het gevaar is niet per se een gebrek aan klanten. Het gevaar is onregelmatigheid. Het is het feit dat er nooit een voldoende continue commerciële dynamiek ontstaat om de toekomst veilig te stellen.
 
We denken vaak dat groei in de eerste plaats afhangt van de kwaliteit van het aanbod. Natuurlijk blijft een relevant aanbod essentieel. Maar het volstaat niet. Een onderneming groeit niet alleen omdat ze competent is. Ze groeit ook omdat ze erin slaagt die competentie zichtbaar, begrijpelijk en aantrekkelijk te maken voor de juiste mensen. En dat vraagt om meer dan louter vakkennis. Het vraagt tijd, methode, duidelijkheid en echte continuïteit in de actie.
 
Daarom is het waarschijnlijk nodig om de commerciële functie in veel kmo’s opnieuw naar waarde te schatten. Niet in de karikaturale zin van het woord, alsof het er gewoon om zou gaan “meer prospectie te doen” of “meer berichten te sturen”. Het onderwerp is subtieler dan dat.

Het gaat erom een coherente commerciële dynamiek te creëren die kan blijven bestaan, zelfs wanneer het bedrijf al erg druk bezig is met het draaiende houden van zijn activiteit. Het gaat erom niet langer uitsluitend afhankelijk te zijn van mond-tot-mondreclame, het juiste moment of enkele opportuniteiten die bijna toevallig opduiken.

 

Veel KMO-bedrijfsleiders weten intuïtief dat ze hier meer aandacht aan zouden moeten besteden. Maar in de praktijk nemen de noden van het heden vaak alle plaats in. En dat is begrijpelijk. Wanneer je volledig in het operationele zit, wordt aan morgen denken een luxe. Toch is het precies daar dat een groot deel van de toekomstige stevigheid van een onderneming wordt bepaald.

 

Een onderneming ontwikkelt zich niet echt wanneer ze haar prospectie alleen activeert als reactie op een vertraging. Ze ontwikkelt zich wanneer ze er op lange termijn in slaagt een regelmatige, afgestemde en gestructureerde commerciële aanwezigheid aan te houden. Dit punt is des te belangrijker omdat het ook raakt aan de manier waarop een onderneming zichzelf vertelt. Simon Sinek heeft het idee gepopulariseerd dat de sterkste organisaties niet beginnen met te zeggen wat ze doen, maar waarom ze het doen. Dat idee is bijzonder relevant voor kmo’s. Want achter een activiteit schuilt bijna altijd een overtuiging. De wil om een markt beter te bedienen. De wens om meer betrouwbaarheid, meer nabijheid, meer duidelijkheid en meer efficiëntie te brengen. Maar die overtuiging blijft vaak impliciet. Ze wordt intern beleefd, zonder echt vertaald te worden in een heldere commerciële boodschap.

  

Simon Sinek vat het heel treffend samen: “When we know WHY we do what we do, everything falls into place. When we don’t, we have to push things into place.”
 
Dat is waarschijnlijk precies wat veel kmo’s ervaren. Zolang de koers niet helder is geformuleerd, lijkt commerciële ontwikkeling op een opeenvolging van versnipperde inspanningen. Maar zodra een onderneming woorden weet te geven aan haar diepere intentie, wint haar boodschap aan samenhang, haar actie aan continuïteit en haar groei aan betekenis.
 
Een KMO wint echter niet alleen aan impact dankzij haar diensten.Ze wint ook aan impact wanneer ze duidelijk weet uit te drukken waar ze voor staat, wat ze verandert voor haar klanten en waarom haar bestaan zin heeft op haar markt. Daar begint vaak echte commerciële ontwikkeling: niet in pure mechaniek, maar in de afstemming tussen een waardepropositie, een intentie en een coherente actie.
 
Er is ook een idee dat we moeten ontkrachten: namelijk dat het structureren van commerciële ontwikkeling zou betekenen dat je agressiever, opdringeriger of minder authentiek wordt. In werkelijkheid is vaak het tegenovergestelde waar. Wanneer een onderneming haar doelgroep, haar boodschap en haar manier van contact leggen verduidelijkt, wordt ze juister. Ze verliest minder tijd. Ze benadert beter. Ze spreekt de juiste mensen aan, met de juiste argumenten, op het juiste moment. Goed doordachte prospectie tast de identiteit van een kmo niet aan. Integendeel, ze helpt haar om haar waarde preciezer uit te drukken.
 
Uiteindelijk zoeken veel KMO's niet alleen meer prospects of meer afspraken. Ze zoeken vooral meer zicht op hun ontwikkeling, meer regelmaat in hun opportuniteiten en minder afhankelijkheid van het onvoorziene. Ze willen kunnen groeien zonder het gevoel te hebben dat ze voortdurend achter hun activiteit aanlopen. Ze willen opnieuw een vorm van controle terugvinden.
 
Misschien is dat wel het echte onderwerp. Groei is niet alleen een kwestie van volume. Het is ook een kwestie van ademruimte. Een onderneming met een continue commerciële dynamiek werkt anders. Ze anticipeert meer. Ze kiest beter. Ze ondergaat minder. En die stabiliteit heeft een enorme waarde, zeker voor kmo’s die moeten vooruitgaan met beperkte middelen en een hoge operationele druk.
 
KMO’s hoeven dus niet noodzakelijk altijd méér te doen. Ze hebben vooral nodig dat hun ontwikkeling niet langer wordt teruggebracht tot de tijd die er op het einde van de dag nog overblijft. Want een onderneming die waarde creëert, verdient beter dan willekeurige groei. Ze verdient een opgebouwde, coherente en duurzame trajectlijn.
 
En u, heeft uw onderneming duidelijk gedefinieerd wat haar vooruitstuwt, los van wat ze verkoopt?
Posted in Business Development - Telemarketing - Development Center - Call Center - Brussel
U kan dit artikel downloaden
cheques entreprises bruxelles capitale cheques entreprises